Spisu treści:

Olivia Hoover | Redaktor | E-mail

Anonim

Zdjęcia: Bill King / Bigstock

White-outy i sub-zero temps nie odradzają wyścigu psich zaprzęgów Iditarod Trail! Jeśli śledzisz wyścig w zaciszu swojego ciepłego domu, oto kilka ciekawostek na temat "The Last Great Race".

Wyścig psich zaprzęgów Iditarod Trail, nazywany także "ostatnim wielkim wyścigiem", nie przypomina żadnego innego. Odbywa się co roku w pierwszą sobotę marca w Anchorage na Alasce, a kończy w Nome na Alasce - to ponad 1150 mil długości! Wyścig może trwać od ośmiu do dziesięciu dni (chociaż najdłuższy zespół, który ukończył wyścig, miał prawie 33 dni).

Aha, i czy wspominaliśmy, że chodzi o psy?

Najlepsi mordercy i ich psy odważnie chłodzą zimne Alaski, by zdobyć tytuł. Ale chcemy wyjść poza podstawy tego niesamowitego wyścigu, więc przygotowaliśmy siedem super fajnych (mrożących, nawet!) Faktów dotyczących rasy Iditarod.

1. Czerwona Latarnia jest przyznawana ostatniej drużynie, która ukończy wyścig

Tradycja Czerwonej Latarni rozpoczęła się w 1953 r. Od innej rasy zwanej wyścigiem futrzarskim Fur Rendez-vous w Anchorage, który był generalnie trzydniowy bieg. Tradycja została przekazana do wyścigu Iditarod i przekazana ostatniej drużynie przez linię mety. Czerwona latarnia odnosi się do lampy, która jest zapalana na początku wyścigu i nie jest wygaszana, dopóki ostatni pies nie przekroczy linii mety. Mów o tym, że nigdy się nie poddasz!

Powiązane: Jak oszukać śmierć podczas Kicksledding

2. Do zwycięzcy idź łupy

Nie, ci mordercy nie są tam tylko dla sławy i chwały - dostają też bardzo dużą nagrodę! Pierwsza nagroda roku ubiegłego wyniosła 70 000 $ i nowa ciężarówka; W 2014 roku nagroda wyniosła nieco ponad 50 000 $, co stanowi przebicie 20 000 $! Założę się, że zespoły nadążają za uderzeniami o jeszcze większy pulę gotówki w tym roku.

3. Czasy wyścigów są dwa razy szybsze od pierwszego uruchomienia

Kiedy Iditarod po raz pierwszy wystartował w 1973 roku, musherowie i ich psy zajęli średnio 20 dni, aby ukończyć wyścig. Teraz średnia wynosi od ośmiu do dziesięciu dni - prawie została przecięta na pół! W zeszłym roku historia została wykonana przez zawodnika, który ustanowił światowy rekord do ukończenia wyścigu w ciągu ośmiu dni, 14 godzin i 19 minut.

Powiązane: Jaka jest różnica między saniami do kicków a psimi zaprzęgami?

4. Pies rasy Iditarod potrzebuje od 10 000 do 12 000 kalorii dziennie

Te psy to potworne potwory. Biegają godzinami i jedzą najlepsze wysokokaloryczne pokarmy, aby utrzymać je w formie przez wiele dni. Podczas krótkiej przerwy psy te są karmione mrożonymi przekąskami, takimi jak ryby, mięso lub moczone karmy dla psów. W punktach kontrolnych podawane są gorący posiłek, na przykład zawiesina z wołowiny, aromat arktyczny, suplementy witaminowe i krokiety mieszane z tłuszczem z kurczaka i wodą. Wszystkie te potrawy są przygotowywane w piecu do gotowania kubełków przez młyna, który również pełni funkcję siedziska na sankach.

5. Obuwie dla psa jest koniecznością

Iditarod mushers są tak oddani wyścigowi i ich psom, że będą często ręcznie wykonywać swoje buciki dla najlepszej możliwej ochrony. Nie tylko jest to konieczne, aby chronić psy przed ostrym zimnem Alaski, ale również wyściełane pantofle pomagają chronić łapy psa przed lodem, śniegiem i pokrytym skałami terenem. Motyle mogą przejść przez 1000 bucików dla 16 psów! Używane buty są wymieniane na nowe w kilku punktach kontrolnych podczas wyścigu.

6. Iditarod to sprawa rodzinna

W wyścigu Iditarod widziało się kilka pokoleń tej samej rodziny, a nawet niektórzy członkowie rodziny ścigają się ze sobą! Zwycięzca z 2012 roku Dallas Seavey - został najmłodszym zwycięzcą Iditarod w wieku 23 lat. Rok później jego ojciec Mitch Seavey został najstarszy Zwycięzca w wieku 53 lat młody! A ojciec Mitcha, Dan, zakończył na trzecim miejscu w 1973 roku. Porozmawiaj o inspiracji! Inne znane relacje to Anna i Kristy Berington, siostry bliźniaczki, które rywalizowały w 2014 r. Oraz Mackeys, gdzie ojciec Dick i synowie Lance i Rick wygrywali wyścig po szóstej próbie mając na sobie szczęśliwą liczbę 13.

7. Psy rasy północnej tylko!

Nie każdy pies jest wycięty dla rasy Iditarod. Ta zasada została wprowadzona na początku roku 1990, kiedy to zawodnik wszedł do wyścigu ze standardowymi europejskimi pudlami w swojej psiej drużynie. Wiele pudli zostało zrzuconych w punktach kontrolnych z powodu problemów z matami i zamrożonych łap. Tylko psy rasy północnej czystej i rasy mieszanej (takie jak husky syberyjskie i malamuty alaskańskie) mogą ścigać się, ponieważ mają naturalne futro, które chroni je przed temperaturami poniżej zera.